MONITOR WYSOKIEGO NAPIĘCIA MV-4
numer katalogowy: DEL-0007

 

 

Dość często do warsztatów przyjeżdżają klienci skarżąc się, że silnik ich samochodu pracuje nierówno - ma tzw. wypadanie zapłonów. W tym momencie przed mechanikiem pojawia się dość stare już pytanie: "Przyczyną jest nieprawidłowa iskra, czy też nieprawidłowa ilość paliwa?" Moim zdaniem łatwiej jest najpierw sprawdzić prawidłowość działania układu zapłonowego niż sprawdzić prawidłowość przygotowania i dostarczenia mieszanki paliwowo-powietrznej. Dlatego też prawdopodobnie większość mechaników zabiera się w takiej sytuacji za sprawdzenie układu zapłonowego. Jednak wbrew pozorom dokładne sprawdzenie układu zapłonowego nie jest tak proste i wymaga przeprowadzenia dość czasochłonnych pomiarów (np. oscyloskopowych) dla każdego cylindra z osobna. Jeżeli warsztat posiada nowoczesny diagnoskop to jest szansa sprawnego przeprowadzenia testów i wykrycia usterki.

 

Większość warsztatów nie stać na nowoczesne i zarazem drogie diagnoskopy i z myślą o tych właśnie warsztatach firma DeltaTech Electronics wprowadziła na rynek urządzenie o nazwie Monitor Wysokiego Napięcia MV-4. Urządzenie to umożliwia szybkie sprawdzenie "jakości iskry" w czterech cylindrach jednocześnie. Oczywiście test ten nie wymaga wykręcania świec, ani zdejmowania przewodów wysokiego napięcia. Wystarczy tylko zapiąć " krokodylki " na przewody wysokiego napięcia, włączyć urządzenie MV-4 i od tego momentu obserwować wskazania kontrolek LED zapalających się w momentach występowania iskry. Na podstawie tych wskazań bez trudu można wskazać przyczynę wypadania zapłonów wynikającą z nieprawidłowej pracy układu zapłonowego. Istotną cechą tego urządzenia jest możliwość jednoczesnego obserwowania i porównania " iskry " w czterech cylindrach. Jest to o wiele łatwiejsze i mniej pracochłonne niż obserwacja przebiegów oscyloskopowych każdego cylindra z osobna. Oczywiście ocena przy pomocy monitora MV-4 nie jest tak dokładna jak przy pomocy oscyloskopu, ale w większości przypadków jest wystarczająca i co najważniejsze o wiele mniej skomplikowana niż pomiar i interpretacja przbiegów oscyloskopowych.

Monitor MV-4 wyposażony jest w regulator czułości co daje możliwość sprawdzenia i ustalenia kolejności w których cylindrach jest iskra o energii od największej do najmniejszej. Aby tego dokonać wystarczy obserwować wskazania kontrolek LED przy jednoczesnej zmianie czułości od najmniejszej do największej. Najwcześniej zacznie migać kontrolka odpowiadająca cylindrowi o największej energii iskry, następnie zaczną kolejno migać kontrolki odpowiadające cylindrom o mniejszej energii iskry. Najbardziej prawidłowy przypadek to jednoczesne rozpoczęcie migania kontrolek odpowiadających wszystkim cylindrom silnika. Świadczy to o prawidłowej pracy tej części układu zapłonowego która odpowiada za wytworzenie iskry.

Ponadto przy pomocy monitora MV-4 możemy stwierdzić czy na kablach wysokiego napięcia występuje przebicie łącznie z wskazaniem konkretnego uszkodzonego kabla, a także wykryć zwarcie świecy zapłonowej.

Powrót