SYMULATOR CZUJNIKÓW TEMPERATURY SCR-3V
numer katalogowy: DEL-0006

 

W nowoczesnych silnikach czujnik temperatury cieczy chłodzącej, a w nielicznych przypadkach temperatury oleju spełnia bardzo ważne zadanie. Dostarcza sterownikowi informacji np. czy silnik osiągnął już normalną temperaturę eksploatacyjną czy też dopiero rozgrzewa się. Informacja dostarczona przez czujnik temperatury cieczy chłodzącej (oleju) determinuje sposób sterowania układem wtrysku. Dlatego też bardzo ważne jest aby obwód czujnika temperatury płynu (oleju) pracował prawidłowo. Bardzo często zdarza się, że mechanicy sprawdzają jedynie rezystancję samego czujnika dla odpowiednich temperatur. Jest to sprawdzenie niewystarczające, ponieważ w niektórych wypadkach mimo sprawnego czujnika temperatury sterownik otrzymuje zafałszowany sygnał. Może to wynikać ze zbyt dużej rezystancji lub zwarć obwodu czujnika czy nawet awarii samego sterownika.

Bardzo pomocnym przyrządem do diagnozowania obwodu czujników temperatury płynu chłodzącego, oleju, powietrza oraz regulatorów CO i czujników potencjometrycznych jest symulator czujników SCR-3V firmy DeltaTech Electronics. To nowe i oryginalne rozwiązanie tej firmy umożliwia jednoczesną symulację oraz obserwację sygnału napięciowego w obwodzie czujnika za pomocą jednego urządzenia. Jest to funkcjonalne i bardzo istotne ponieważ w obwodach czujników najważniejszym parametrem jest napięcie, a nie sama rezystancja czujnika. W tabeli przedstawione zostały najczęściej spotykane zależności rezystancji i napięcia w funkcji temperatury.

Temperatura
(stopień C)

Rezystancja
(Ohm)
Napięcie
(Volt)
0 4600 do 6600 4,00 do 4,50
10 4000 3,75 do 4,00
20 2200 do 2800 3,00 do 3,50
30 1300 3,25
40 1000 do 1200 2,50 do 3,00
50 1000 2,50
60 800 2,00 do 2,50
80 270 do 380 1,00 do 1,30
110 180 do 200 0,50
Przerwa w obwodzie 5,00
Zwarcie do masy 0


Przeprowadzając symulację temperatury np. od najniższej do najwyższej wraz z jednoczesnym pomiarem czasów wtrysku i analizą spalin możemy dokładnie sprawdzić działanie systemu wtrysku. Nie musimy przy tym jak dotąd tracić czasu na czekanie np. aż silnik ostygnie.
Aby przeprowadzić symulację np. czujnika temperatury należy wykonać następujące czynności:

  • zlokalizować czujnik temperatury i odłączyć przewody,
  • podłączyć końcówki symulatora do przewodów odłączonych od czujnika.,
  • ustawić na symulatorze wartość rezystancji odpowiadającą zimnemu silnikowi (zgodnie z danymi fabrycznymi),
  • uruchomić silnik - powinien pracować na podwyższonych obrotach (jak przy zimnym silniku). Jeżeli silnik jest ciepły możemy zmieniać wartość rezystancji (napięcia) od odpowiadającej zimnemu silnikowi np. 6000 Ohm (4...4,5V) do wartości odpowiadającej silnikowi nagrzanemu np. 300 Ohm (1...1,5V). Silnik powinien reagować podwyższaniem obrotów dla symulacji " zimnego silnika " oraz obniżeniem ich do normalnej prędkości biegu jałowego dla symulacji " nagrzanego silnika ".
  • wyłączyć silnik, odłączyć końcówki symulatora, podłączyć kable do czujnika temperatury.

Jeżeli silnik nie reaguje na symulację temperatury w sposób określony przez producenta oznacza to, że obwód czujnika temperatury jest niesprawny lub uszkodzony jest sterownik. Najczęściej spotykaną, prawidłową, reakcją na symulację zimnego silnika jest podwyższanie obrotów i wzbogacenie mieszanki paliwowo-powietrznej, natomiast zasymulowanie normalnej temperatury eksploatacyjnej powinno spowodować przejście silnika na fabrycznie ustalone wartości wolnych obrotów i składu mieszanki (oczywiście jeżeli silnik faktycznie ma temperaturę eksploatacyjną).

Kolejną niewątpliwą zaletą symulatora SCR-3V jest możliwość upewnienia się o niesprawności danego czujnika przed podjęciem decyzji o jego wymianie.
Symulator SCR-3V ze względu nieskomplikowaną obsługę i bardzo przystępną cenę dostępny jest nawet dla niewielkich warsztatów samochodowych.

Powrót